Jubileuszowe uroczystości w Zespole Szkół Salezjańskich Lux Sapientiae
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o 12.00 Mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym p.w. św. Jana Bosko, której przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Homilię wygłosił ks. Andrzej Wujek, Przełożony Salezjanów Inspektorii Warszawskiej. Wspólnie z dziećmi – uczniami salezjańskiej szkoły podstawowej, szukał odpowiedzi na pytanie, jak być szczęśliwymi. Mówił o potrzebie wdzięczności Bogu za to, co mamy. Życzył dzieciom, żeby byli szczęśliwi i potrafili czynić wszystko, co w ich mocy, aby pomóc innym być szczęśliwymi. Na zakończenie nabożeństwa do zebranych zwrócił się bp. Tadeusz Pikus, który stwierdził, że każdy człowiek szuka szczęścia. Podkreślił, że nie można go osiągnąć bez miłości, a jej źródłem jest Bóg. Poszukiwanie tego źródła jest otwieraniem się na miłość drugiego człowieka, to akceptacja i jednocześnie wymaganie od siebie. „Miłość to nie tolerancja, ale wymaganie” – zaznaczył. Ks. Biskup pozdrowił też całą społeczność Zespołu Szkół Salezjańskich oraz rodziców i absolwentów. Nawiązując do roku świętowania stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości przywołał słowa patrona placówki, który dał krótką definicję patriotyzmu: „Od miłości ojczyzny do miłości ludzkości”.
Po nabożeństwie miała miejsce część oficjalna i występ artystyczny młodzieży. W sali gimnastycznej placówki zgromadzili się goście – przedstawiciele parlamentu, władze samorządowe, dyrektorzy innych szkół salezjańskich, dyrektorzy sokołowskich placówek oświatowych; społeczność szkolna; absolwenci, rodzice i inni wspierający dzieło salezjańskie. Wszystkich powitał ks. dyrektor Dariusz Matuszyński. Były przemówienia gości, listy gratulacyjne, podziękowania i życzenia. Prowadzący uroczystość uczniowie: Karolina Iwańska i Grzegorz Mazurczak zaprezentowali bogatą historię i teraźniejszość placówki. W części artystycznej szkolna grupa teatralna prowadzona przez Agnieszkę Chomać Karakulę i Ewę Artych zaprezentowała przestawienie na motywach opowiadania Henryka Sienkiewicza Sachem. Zaśpiewały tez dwie absolwentki – Bożena Kaczmarek i Gabriela Pliszka-Kraska.
Uroczystości jubileuszowe zakończyło spotkanie integracyjne przy muzyce, dla wielu okazja do wzruszających spotkań po latach.
Szkoła salezjańska w Sokołowie Podlaskim istniała od 1925 r., kiedy to założone przez ks. A. Mazurkiewicza Progimnazjum zostało powierzone salezjanom i jako Gimnazjum Humanistyczne im. H. Sienkiewicza podjęło dzieło wychowania młodzieży w duchu idei ks. Bosko na „uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan”. W czasie okupacji hitlerowskiej naukę prowadzono w formie tajnych kompletów, a w 1944 Salezjańskie Gimnazjum i Liceum Humanistyczne wznowiło swą działalność. W roku 1948, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, komunistyczne władze państwowe zamknęły szkołę. Po przemianach ustrojowych Zgromadzenie Salezjańskie na nowo podjęło działalność oświatowo-wychowawczą na terenie miasta – 1 września 1993 r. zostało reaktywowane Salezjańskie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Obecnie w ramach Zespołu Szkół Salezjańskich funkcjonuje szkoła podstawowa, III kl. wygaszanego po reformie gimnazjum i liceum ogólnokształcące. W placówce uczy się 380 uczniów. Dyrektorem jest ks. Dariusz Matuszyński SDB.
tekst i zdjęcia – Jadwiga Ostromecka