Jubileusz 50 lecia kapłaństwa
Uroczystość zgromadziła w piękne, słoneczne przedpołudnie, wielu zaproszonych gości, bliskich sercu dostojnego Jubilata. Ten szczególny dla niego dzień swoją obecnością uświetnili: rodzina, znajomi i przyjaciele. Nie zabrakło osób życia konsekrowanego, dzieci i rodzin. Ponadto do Brańska przybyło wielu kapłanów, związanych z osobą ks. Janusza. Warto nadmienić osobę ks. prał. Leona Pawluka – jedynego z żyjących profesorów z seminarium – który uczył ks. prałata Prawa Kanonicznego.
Ks. prał. Janusz Łoniewski urodził się w 1946 roku w Bielsku Podlaskim. Jest synem Czesława i Marii zd. Malinowskiej. W roku 1964 zdał egzamin dojrzałości, kończąc Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Studia seminaryjne i przygotowanie do kapłaństwa odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie w latach 1966 – 1972. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk. J.E. Ks. Bpa Władysława Jędruszuka 11 czerwca 1972 roku w Łubinie Kościelnym. W czasie swojej posługi kapłańskiej pracował jako wikariusz w Domanowie, Ciechanowcu oraz Drohiczynie. Jego pierwszą placówką, na której posługiwał jako proboszcz, była Winna Poświętna, a ostatnią parafia w Brańsku. W całej diecezji, zarówno wśród wiernych świeckich, jak i duchownych, znany i kojarzony jest przede wszystkim ze swojej pracy jako przełożony Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie oraz wieloletni wykładowca Filozofii. Studia z tej dziedziny odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wieloletni wykładowca tej dziedziny w drohiczyńskiej alma mater uczył się pod okiem takich mistrzów dziedzin filozoficznych jak: O. Mieczysław Albert Krąpiec, Stefan Świeżawski, ks. Marian Kurdziałek, ks. Stanisław Kamiński, s. Józefa Zofia Zdybicka, Antoni Bazyli Stępień, ks. Tadeusz Styczeń, Władysław Stróżewski i wielu innych. Dzięki temu przygotowaniu, jak zwrócił uwagę w homilii Bp Piotr Sawczuk, Jubilat mógł stać się doskonałym wychowawcom wielu pokoleń kapłańskich w naszej diecezji. Za swoją prace był wielokrotnie nagradzany kościelnymi godnościami: najpierw kanonikiem Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej, a w 2000 roku kapelanem Jego Świątobliwości – prałatem.
Przewodniczący Liturgii przypomniał, że droga kapłańska dostojnego Jubilata, „była osadzona w łożysku wartkich zdarzeń minionego 50lecia. W roku w którym przyjął święcenia kapłańskie dobrze miał się w Polsce komunizm i fundowane przez niego Kościołowi utrudnienia”. Ks. Biskup zaznaczył, że zapewne niełatwym zadaniem był wówczas wybór kapłańskiej drogi. Bp Piotr wyraził wdzięczność, za tą decyzje: „Drogi Księże Prałacie, Dziękuję, a wraz ze mną – jestem tego pewien – dziękują Ci wszyscy zgromadzeni, za pozytywną odpowiedź na dar powołania, za ofiarowanie swego życia Chrystusowi i Kościołowi. Dziękujemy za wysiłek kaznodziejski, za długie godziny spędzane w konfesjonale, za czas poświęcony modlitwie, rozmowom duchowym, wykładom w WSD i codziennej troski o zbawienie ludzkich dusz”.
Na zakończenie Mszy św. Jubilat przyjął życzenia złożone przez wiele osób: przedstawicieli władz samorządowych, dzieci i młodzieży, znajomych i przyjaciół. Wyraził także wdzięczność wszystkim przybyłym, dziękując przede wszystkim Panu Bogu.
tekst i zdjęcia – ks. Wojciech Łuszczyński