Jezus jest z nami i dla nas
Kolejny rok naszej pracy katechetycznej przychodzi nam rozpoczynać w niecodziennych okolicznościach. Obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19, których najważniejszym celem było zahamowanie, a przynajmniej spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa, odcisnęły swoje piętno na wszystkich dziedzinach naszego życia, także na sferze religijnej.
Restrykcje, które objęły również kościoły, odsłoniły prawdę o naszej pobożności. Zdyspensowani od niedzielnych praktyk religijnych, realizowanych na co dzień w kościołach parafialnych, z konieczności zostaliśmy przed telewizorami, komputerami, tabletami i odbiornikami radiowymi. Pewna grupa katolików ucieszyła się z akcji #zostań w domu i poczuła ulgę z racji zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii, ale jestem przekonany, że dużo więcej było takich osób, które po liturgii przeżytej przed telewizorem czuły niedosyt. Przecież oglądanie transmisji w mediach jest jedynie namiastką spotkania z żywym Bogiem, który przychodzi do człowieka w sakramentach w sposób realny i rzeczywisty, a przyjęcie komunii duchowej nie równa się przyjęciu Komunii świętej w czasie obrzędów komunii przeżywanych podczas fizycznej obecności w kościele.
W tym kontekście opatrznościowym staje się fakt, iż od grudnia ubiegłego roku zaczęliśmy realizować w kościołach w Polsce trzyletni program duszpasterski, który w całości dotyczy Eucharystii. Jego hasło brzmi: Eucharystia daje życie i ma on na celu odnowienie naszej pobożności eucharystycznej. Kościół nieustannie podejmuje w swoim nauczaniu temat Eucharystii, bo jak to wyraził św. Jan Paweł II w pierwszych słowach adhortacji o Eucharystii: „Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła”.
W związku z powyższym w obecnej sytuacji pandemii, myśląc o tym, co najważniejsze, jako odpowiedzialni za religijne wychowanie młodego pokolenia, w kolejnym roku permanentnej formacji katechetów chcemy podjąć temat: Jezus jest z nami i dla nas w Eucharystii. Będzie on nas prowadził przez ten najbliższy rok katechetyczny, który rozpoczęliśmy wczoraj, 29 sierpnia, uroczystą inauguracją w katedrze drohiczyńskiej, przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń związanych z pandemią. Spotkanie zaczęło się uroczystą Mszą św., której przewodniczył ks. prał. Tadeusz Syczewski, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Wykład inauguracyjny: Eucharystia – uczestnictwo i celebracja wygłosił ks. Roman Buchta, prof. Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Wydziału Katechezy Archidiecezji Katowickiej, współautor materiałów duszpasterskich publikowanych w tematycznych zeszytach Komisji Duszpasterstwa KEP.
Kolejnym istotnym wydarzeniem z punktu widzenia formacji katechetów są rekolekcje, które również podejmą temat duchowości eucharystycznej. Ze względu na panujące warunki zostaną one przeprowadzone w październiku w systemie nauczania hybrydowego, na który złożą się konferencje duchowe online i materiały do indywidualnej pracy, a także przystąpienie katechety do sakramentu pokuty oraz udział w nabożeństwie różańcowym i Mszy Świętej w kościele parafialnym.
Ważnym spotkaniem będzie także dzień pastoralny, który jest planowany na 17 października. Jego tematyka będzie dotyczyła mediów, szczególnie tych, które są narzędziami w naszej codziennej posłudze w diecezji, a okazją jest 25-lecie „Niedzieli Podlaskiej”.
Mimo pandemii mamy jak zwykle propozycje konkursów, także dla dzieci i młodzieży. Po raz piętnasty odbędzie się w październiku z okazji Dnia Papieskiego konkurs – o zasięgu już teraz międzynarodowym – Jan Paweł II w oczach dziecka. Totus Tuus, organizowany razem z Muzeum w Bielsku Podlaskim. Również jesienią planowany jest Diecezjalny Konkurs Wartościowe opowieści, który czerpie tematykę z nauczania Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tym razem tematem będzie wolność, a współorganizatorem przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. W drugim semestrze odbędzie się konkurs o Eucharystii, nawiązujący do myśli przewodniej roku. Wszystkie prace na konkursy: multimedialne, literackie, ale i plastyczne, będą przyjmowane w wersji elektronicznej.
U progu nowego roku katechetycznego i szkolnego niech słowa zaproszenia apostołów skierowane do Jezusa: „Zostań z nami Panie” staną się treścią naszej modlitwy. Życzę katechetom, uczniom i ich rodzicom, a także sobie, pogłębienia duchowości eucharystycznej. Niech udział w Eucharystii będzie dla nas doświadczeniem spotkania z żyjącym Jezusem, który jest z nami i dla nas.
Ks. Krzysztof Mielnicki