III Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych
Kolejną edycję marszu oraz przypadające wówczas zakończenie roku szkolnego rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu przez Administratora Apostolskiego Diecezji Drohiczyńskiej, ks. bpa Tadeusza Pikusa. – Im więcej będziemy mogli pomagać innym, tym większe będziemy mogli zebrać owoce – powiedział w homilii bp Tadeusz Pikus. Zachęcał do ciągłej pracy nad sobą oraz radosnego świadczenia o Chrystusie każdego dnia.
Msza św. była także okazją do wyrażenia wdzięczności oraz złożenia życzeń przechodzącemu ze względów zdrowotnych na emeryturę ks. bpowi Tadeuszowi Pikusowi, które w imieniu całej społeczności ciechanowieckiej oraz uczestników marszu przekazali kapłani na czele z ks. proboszczem Tadeuszem Kryńskim oraz burmistrzem miasta Eugeniuszem Święckim.
Po pokazie musztry paradnej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, wyruszył kolorowy korowód. Wychowankowie wraz z opiekunami Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Samopomocy i Pomocy Społecznej z balonami w dłoniach, transparentami oraz uśmiechem na twarzy przemaszerowali nad ciechanowiecki zalew, gdzie odbył się festyn integracyjny. Część artystyczną zaprezentowała młodzież z ZSOiZ. Obecność społeczności szkolnej na marszu wraz z dyrektor Ewą Radziszewską była, zdaniem burmistrza Eugeniusza Święckiego, gestem solidarności i wyjątkową lekcją wychowawczą. Wiele radości wywołała wspólna integracja przy muzyce, śpiewie i poczęstunku.
Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu, Urząd Miejski przy współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej w Ciechanowcu, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Ciechanowcu czuwali nad przebiegiem i organizacją spotkania.
Celem marszy jest skłonienie do refleksji oraz dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w naszych lokalnych społecznościach. Jest to także wyjątkowa okazja do integracji wielu środowisk, stanowiąca o wzajemnej pomocy i solidarności.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka