Dzwony Miłosierdzia w diecezjalnym Sanktuarium w Sokołowie Podlaskim
18 marca biskup drohiczyński Tadeusz Pikus poświęcił dzwony Roku Miłosierdzia, które zostaną zamontowane na wieży diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim
Jest to jedna z trzech świątyń, obok katedry w Drohiczynie i kościoła Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, gdzie znajdują się Jubileuszowe Bramy Miłosierdzia w diecezji drohiczyńskiej. Nowe dzwony, wykonane w pracowni ludwisarskiej Kruszewskich w Węgrowie nazwane zostały „Dzwonami Miłosierdzia”, a noszą imiona: „Miłosierdzie Boże”, „Jan Paweł II” i „Faustyna”. Znajdują się na nich wizerunki Jezusa Miłosiernego oraz ich Patronów ze słowami, wskazującymi na wielkość Bożego Miłosierdzia.
Uroczystość odbyła się podczas sprawowanego tam w Roku Miłosierdzia, w każdy trzeci piątek miesiąca Wieczoru Miłosierdzia.
Ks. kan. Krzysztof Kisielewicz proboszcz i kustosz sanktuarium, a także organizator Wieczorów Miłosierdzia, powiedział, że Ojciec Święty Franciszek przez inicjatywę ogłoszenia Roku Miłosierdzia, ukazał że współczesny człowiek potrzebuje poczucia, że jest kochany i że on sam może kochać. Podkreślił również, że liczne inicjatywy i spotkania modlitewne w tym miejscu dają duchowe owoce. Jedną z inicjatyw były też starania, aby zabrzmiały tam „Dzwony Miłosierdzia”, będące dziełem parafian i fundatorów, którzy okazali wielkie serce, aby dzwoniły one na chwalę Jezusa Miłosiernego.
Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami miasta z kościoła filialnego św. Faustyny do sanktuarium, Przewodniczył jej, podobnie jak późniejszej Eucharystii, ks. bp Tadeusz Pikus. Homilię wygłosił natomiast ks. Tomasz Bieliński z Siedlec, który z grupą ewangelizacyjną prowadził także rekolekcje wielkopostne. Ukazał w niej potrzebę naśladowania Boga w bezgranicznym przebaczaniu innym bez cienia złorzeczenia. Podkreślił, że zawsze powinniśmy pytać się, jak daleko sięga nasze miłosierdzie? Czy potrafimy przebaczyć sobie samemu popełnione błędy, Bogu, którego nie rozumiemy w trudnych chwilach bez akceptacji Jego woli względem nas oraz innym ludziom?
Zabierając głos ks. bp Tadeusz Pikus wyjaśniał rozumienie istoty miłosierdzia. Podkreślił iż, polega ono na pomocy tym, którzy na nią nie zasługują. Człowiek podobnie, jak czyni to Bóg, powinien cierpieć nie z powodu zadanej mu przykrości, ale z powodu dramatu duchowego, tego który mu ją zadaje. Miłosierdzie to pogodzenie się i pomoc zarówno tym, którzy na pomoc zasługują, jak też z nieprzyjaciołom, którzy na nią nie zasługują. Podkreślił konieczność uczenia się przychodzenia innym z pomocą w świadomości, że podstawa nasza daje nadzieję pokładaną w miłosierdziu Bogu. Odnosząc się natomiast do znaczenia dzwonów, ksiądz biskup podkreślił, że włączają się one w tutejsze życie duchowe.
„Nie będą one grały jedynie na smutek, ale na też na wesele. Zagrają bowiem, kiedy będzie Zmartwychwstanie!”
– mówił.
Podczas uroczystości podziękowano przedstawicielom sponsorów, a miniaturę dzwonu otrzymał w darze ks. bp Tadeusz Pikus. Przyjął on również ślubowanie członków nowej rady parafialnej przy sanktuarium. Odbyły się też modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Rozważania ks. Tomasza Bielińskiego przeplatane były utworami muzycznymi w wykonaniu grupy z parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim.
Ks. Artur Płachno