Dzień życia konsekrowanego
Przybyłych gości powitał wikariusz generalny ks. prał. Tadeusz Syczewski. Przypomniał historię oraz znaczenie święta Ofiarowania Pańskiego. Jak zauważył w tradycji polskiej jest ono nazywana świętem Matki Bożej Gromnicznej.
Homilię wygłosił o. Szczepan Dzyr OFMCap. – przełożony wspólnoty Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach. Nawiązując do święta Ofiarowana Pańskiego stwierdził, że każdy chrześcijanin poprzez sakrament chrztu ofiarowany jest Bogu na własność. Istnieje jednak szczególna droga zapraszająca do większej zażyłości z Jezusem. Kaznodzieja ukazał drogę rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości, jako drogę samego Chrystusa, która prowadzi do świętości. Wskazał zadania, jakie we wspólnocie pełnią osoby życia konsekrowanego. Jednym z nich jest modlitwa. Przypominał słowa św. Faustyny, do której Chrystus powiedział, że świat istnieje dzięki duszom wybranym, dzięki tym, którzy za ten świat się modlą, wypraszając potrzebne łaski, ale też pokutują za wszelkie grzechy. Zachęcał do odkrywania na nowo darów i charyzmatu założycieli zgromadzeń zakonnych.
Po homilii nastąpił wymowny moment odnowienia przyrzeczeń zakonnych.
Kolejna część spotkania miała miejsce na auli seminaryjnej. Ubogacił ją występ Chóru Kameralnego KOE z Sokołowa Podlaskiego. Słowa podziękowań i życzeń osobom życia konsekrowanego złożyli przedstawiciele rodzin. Zostały wymienione wszystkie zakony i zgromadzenia posługujące w diecezji. W dowód wdzięczności dzieci wręczyły pamiątkowe lampiony. Spotkanie zakończyła wspólna agapa.
W diecezji drohiczyńskiej posługuje 13 zgromadzeń żeńskich: albertynki, benedyktynki, dominikanki, felicjanki, karmelitanki, klaryski, loretanki, misjonarki św. Rodziny, siostry Opatrzności Bożej, salezjanki, sercanki, służki, urszulanki oraz 3 zgromadzenia męskie: kapucyni, salezjanie i sercanie. Pracują na różnych płaszczyznach życia diecezjalnego, parafialnego i duszpasterskiego. W tym roku do grona osób konsekrowanych dołączyła dziewica konsekrowana.
Dzień Życia Konsekrowanego jest szczególną okazją do wyrażenia wdzięczności za obecność i pracę ojców, braci i sióstr zakonnych oraz do modlitwy o dar nowych powołań do służby Chrystusowi.
tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski