Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgrowie
Żołnierzami Wyklętymi, Niezłomnymi określa się członków ruchu niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Aby pamięć o ich życiu i poświęceniu, w 2011 roku został ustanowiony przez parlament Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Jest to hołd dla żołnierzy walczących o wolną Polskę przeciwko sowiecko-komunistycznemu zniewoleniu. Historycy szacują, że do podziemia antykomunistycznego po 1944 roku należało 120 – 180 tys. osób. Najczęściej podejmowali oni akcje skierowane przeciwko zbrojnym oddziałom UB i MO. Polskie podziemie niepodległościowe stanowiło kontynuację walki z okresu okupacji niemieckiej. Aparat komunistycznego terroru skazał na karę śmierci około 5 tys. osób, ponad 21 tys. zmarło lub zostało zamordowanych w więzieniach.
Węgrowskie obchody rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice Mniejszej pod przewodnictwem ks. prał. Leszka Gardzińskiego proboszcza i dziekana węgrowskiego, z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, młodzieży szkolnej, przedstawicieli organizacji, instytucji, społeczności lokalnej oraz zaproszonych gości.
Po Mszy na ul. Kościelnej odbył się Apel Pamięci, prowadzony przez Tomasza Staręgę. Burmistrz Miasta Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki powitał zebranych gości. Senator RP Maria Koc przypomniała m.in. jak ważna jest pamięć o wszystkich, którzy oddali swoje życie za niepodległość Polski.
Wspomnieniami, w szczególny sposób, objęci zostali: pułkownik Łukasz Ciepliński „Pług”, pułkownik Witold Pilecki „Witold”, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, major Hieronim Dekutowski „Zapora”, kapitan Władysław Łukasik „Młot” i porucznik Hieronim Piotrowski „Jur”.
Podczas uroczystości przyrzeczenie harcerskie złożyły Gabriela Rydzewska i Justyna Jaczewska, dzięki czemu stały się pełnoprawnymi harcerzami Związku Harcerstwa Polskiego. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod tablicami upamiętniającymi ofiary terroru stalinowskiego oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. W szczególny sposób pamięć o pomordowanych uczcili kibice klubu MKS Czarni Węgrów.
Kolejna część obchodów miała miejsce w Węgrowskim Ośrodku Kultury, gdzie sylwetki i losy bohaterów przypomniała Małgorzata Piórkowska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Węgrowie. Następnie odbył się koncert pn. „Żołnierze niezłomni. Podziemna Armia Powraca”. W pierwszej części zaprezentowały się uczennice z I LO im. A. Mickiewicza w Węgrowie: Aniela Filipek, Marta Wrzosek i Olga Arusztowicz, które przygotowała profesor Agnieszka Białczak. W drugiej części artyści w składzie: Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk wykonali utwory poświęcone wspomnieniom o męstwie i niezłomnej postawie patriotycznej Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami obchodów był Samorząd Miasta Węgrowa oraz Grupa Inicjatywna „Niezłomni”
za : www.wegrow.com.pl – Natalia Bala – Gąsecka [ksAP/Drohiczyn]