Biskup Drohiczyński zaprasza na Dzień Podlasia w 16 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie
W liście pasterskim zatytułowanym: „ Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” biskup drohiczyński Tadeusz Pikus zaprasza na Dzień Podlasia w 16 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie.
Czytamy w nim między innymi: „ Na kopcu w Drohiczynie stoi rozdarty krzyż, pamiątka z 10 czerwca 1999 roku. Upamiętnia on historyczne wydarzenie związane z nawiedzeniem ziemi drohiczyńskiej przez Namiestnika Chrystusowego św. Jana Pawła II. Rozdarty krzyż symbolizuje brak jedności między Bogiem i człowiekiem, między ludźmi i w samym człowieku. Przyczyna braku tej jedności jest zakorzeniona w rajskim życiu pierwszych ludzi.”
Dalej przypomina on że z drzewa przyszło rozdarcie i na drzewie dokonało się pojednanie, a Dzień Podlasia jest dniem modlitwy o jedność. „Gdy odchodzimy od pełnienia woli Bożej słabną, a nawet są zrywane więzy pokrewieństwa, więzy społeczne narodowe i religijne. W dniu pamięci wizyty św. Jana Pawła II wspominamy wypowiedziane na błoniach drohiczyńskich jego słowa: „Oto prawdziwa miłość, która się objawiła w krzyżu Chrystusa. W stronę tego krzyża winniśmy patrzeć wszyscy, ku niemu mamy kierować nasze pragnienia i wysiłki. W nim mamy największy wzór do naśladowania… Trzeba nam, chrześcijanom zgromadzonym dziś na tej wspólnej modlitwie, wołać słowami Izajasza: «Panie, naucz nas dróg swoich, byśmy kroczyli Twoimi ścieżkami» (por. Iz 2,3), abyśmy mogli wspólnie, jako wyznawcy Chrystusa, kroczyć tymi ścieżkami ku przyszłości”. W naszej diecezji to ekumeniczne przedsięwzięcie – staraniem bpa Antoniego P. Dydycza – zyskało właśnie miano Dnia Podlasia.
Wspominamy zatem, Bracia i Siostry, w duchu świątecznym dzień 10 czerwca 2015 r. jako szesnastą rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Drohiczynie. Istotnym elementem obchodów Dnia Podlasia powinna być modlitwa i pamięć, którym mogą towarzyszyć wszelkiego rodzaju inicjatywy społeczne, wydarzenia kulturalne, folklorystyczne, sportowe, akcje charytatywne, konkursy itp. Zachowując Drohiczyn, jako miejsce główne obchodów rocznicowych, proszę, by w tym roku i na przyszłość każda parafia, oczywiście w łączności z katedralną w Drohiczynie, z zaangażowaniem wszystkich parafian, wspólnot, instytucji oraz z czynnym udziałem gości włączyła się w tym szczególnym dniu w dzieło jednania. Dzień ten powinien być przeżywany w duchu dziękczynienia, pojednania, łaski, ale także wszechstronnej promocji naszego Podlasia, którego największą wartością są jego mieszkańcy – dzieci jednego Boga. Bogata różnorodność mieszkańców może odsłonić ich narodowe dzieje, historię pokoleń, tradycje, kulturę i religię w połączeniu z urokiem podlaskiej ziemi.”
Pasterz diecezji drohiczyńskiej przypomniał też o przeżywanym obecnie w całym Kościele Roku Życia Konsekrowanego, za co powinniśmy szczególnie dziękować tym razem, bowiem na przestrzeni wieków na terenach obecnej diecezji drohiczyńskiej istniało blisko 80 placówek zakonnych męskich i żeńskich, a dzisiaj jest w niej 21 domów zakonnych – 18 żeńskich i 3 męskie – należących do 16 różnych wspólnot. Wspomniał też wyniesionych na ołtarze : bł. Siostrę Martę Wołowską – niegdyś przełożoną klasztoru niepokalanek w Wirowie; bł. Honorata Koźmińskiego – założyciela wielu zgromadzeń zakonnych ukrytych – bezhabitowych oraz bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, ochrzczonego w Drohiczynie, Ojca polskiej prasy katolickiej i założyciela zgromadzenia sióstr loretanek.
Uroczysta Eucharystia koncelebrowana we środę 10 czerwca pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pikusa, rozpocznie się w katedrze drohiczyńskiej o godzinie 18.00. Homilię wygłosi ks. Stanisław Stefanek biskup senior diecezji łomżyńskiej. Ksiądz Biskup do Drohiczyna zaprasza: kapłanów, przedstawicieli życia konsekrowanego, katechetów, harcerzy, poczty sztandarowe, przedstawicieli Parlamentu, starostów burmistrzów, wójtów, przewodniczących rad powiatów, powiatowych komendantów Policji, Państwowych Straży Pożarnych, prezesów Powiatowych Ochotniczych Straży Pożarnych, nadleśniczych, ludzi kultury, sztuki, zasłużonych dla Podlasia, zespoły ludowe, bractwa i stowarzyszenia, kombatantów oraz odpowiedzialnych za parafialne ruchy kościelne, diecezjan i gości.
Prosi również, aby był, to szczególnie uroczysty dzień we wszystkich parafiach diecezji, a modlitwa dziękczynna i radość duchowa zostały połączone z radosnym wspólnotowym spędzaniem czasu.
Artur Płachno – Drohiczyn