100-lecie parafii w Gródku
Ks. bp Piotr Sawczuk przypomniał w homilii historię parafii, która obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Dotyczy to jednak historii obrządku rzymskokatolickiego, bo gdy chodzi o korzenie unickie sięga ona początku XVII w. – Cieszę się, że mam sposobność wznosić ku Bogu dziękczynną modlitwę za 100-lat istnienia parafii w Gródku, która ma unickie korzenie – powiedział bp Piotr Sawczuk. Przypomniał o przodkach, którzy strzegli wiary w jednego Boga, bronili świątyni w jedności z kościołem katolickim, z Papieżem, bo to są akcenty charakterystyczne dla parafii o unickich korzeniach.
Ks. bp Piotr Sawczuk zatrzymał się nad tajemnicą Przemieniania Pańskiego, która ma rangę odpustu parafialnego. – Przemienienie się Pana Jezusa na oczach Apostołów było jednocześnie odsłonięciem rąbka tajemnicy, co do Jego zbawczej misji – podkreślił bp Piotr Sawczuk. Jednym z płynących wniosków, zdaniem Ekscelencji, jest to, że nie można odrywać bóstwa Chrystusa od jego poniżenia, Wielkiego Piątku, męki i śmierci. Nasze życie również toczy się w dolinie i w większości jest złożone z szarych podobnych do siebie dni. Tu dopadają nas różne cierpienia, choroby a wejście na górę jest oderwaniem się od przyziemności życia, to radość spotkania z Bogiem. – Góra zawsze jest symbolem spraw nadprzyrodzonych, sfery Boskiej – wskazał bp Piotr. Dodał, że w dzisiejsze święto, Chrystus chce wzmocnić naszą motywację do przemiany i nawrócenia, pragnie dodał sił i przypomnieć, że trzeba oraz że warto.
– Chcemy dziękować Bogu za wszystkie łaski, które posyłał w stronę naszych przodków, którymi obdarowuje Was. Za wszelkie dobro, jakie na co dzień się dokonuje pod względem duszpasterskim, duchowym, a także za przeprowadzone inwestycje – mówił Ekscelencja. Za świadectwo wiary, miłość i zaangażowanie w życie kościelne ks. bp Piotr Sawczuk podziękował proboszczowi ks. Grzegorzowi Bałuczyńskiemu oraz parafianom.
Była to pierwsza wizytacja kanoniczna, jaką ks. bp przeprowadził w diecezji drohiczyńskiej od czasu objęcia posługi w diecezji drohiczyńskiej. Ponadto, z okazji 100-lecia parafii została odsłonięta pamiątkowa tablica.
Początkowo parafia należała do diecezji brzesko-włodzimierskiej, a później do chełmskiej. W drugiej połowie XIX wieku parafia, podobnie jak wszystkie inne unickie, doznała prześladowań. Szczególnie po upadku Powstania Styczniowego. Celem zaprowadzenia prawosławia na teren parafii wszedł oddział kozaków i przez dłuższy czas stacjonował na koszt mieszkańców. Żołnierze carscy usunęli wówczas potajemnie z kościoła organy, które były traktowane jako symbol katolicyzmu. W 1874 r. został usunięty i wywieziony w głąb Rosji zacny unicki proboszcz ks. Klemens Wasilewski. Wraz z nim zostali zesłani niektórzy mieszkańcy. Parafia została zlikwidowana, a kościół zamieniony na cerkiew prawosławną. Na mieszkańców posypały się różnorakie kary. Przyszło im utrzymywać tym razem większy, bo 500-osobowy oddział Kazaków. W tej trudnej sytuacji znajdowali się do 1905 r., kiedy to został wydany ukaz tolerancyjny przez cara Mikołaja II, który kończył prześladowania. Dawni unici zmienili obrządek na łaciński.
Parafia w obecnym kształcie została powołana do istnienia przez bpa siedleckiego czyli podlaskiego Henryka Przeździeckiego w 1919 r. Kolejni proboszczowie i kolejne pokolenia parafian dbały o zabytkowy kościół. Ks. Grzegorz Bałuczyński, który jest proboszczem parafii od 11 lat, zrobił bardzo wiele z pomocą parafian – podkreślał bp Piotr Sawczuk. Dodał, że należy z uznaniem mówić o Jego pracy duszpasterskiej, trosce o stan materialny małej wspólnoty. Do przeprowadzonych prac zalicza się: renowacja podłogi, zainstalowanie ogrzewania podłogowego w kościele, kamienne ogrodzenie, przeprowadzenie renowacji elewacji kościoła.
tekst i zdjęcia – Monika Kanabrodzka