100-lecie parafii Miłkowice Maćki
Historia parafii
1 lipca parafia p.w. św. Rocha w Miłkowicach Maćkach przeżywała setną rocznice powstania. Dokładnie została ona erygowana przez ordynariusza wileńskiego bł. abp. Jerzego Matulewicza 16 grudnia 1922 roku. Jednak historia tej miejscowości sięga XV wieku, kiedy to mieszkający na tych terenach chrześcijanie należeli do parafii w Drohiczynie. Następnie, w końcu XVI wieku i na początku XVII wieku do parafii w Sadach, po czym ponownie do parafii drohiczyńskiej. Idea budowy kaplicy w Miłkowicach pojawiła się w 1710 roku, podczas zarazy, jaka nawiedziła wówczas te tereny. 8 lutego 1741 roku ordynariusz łucki bp Franciszek Kobielski wyraził zgodę na budowę kaplicy p.w. św. Rocha. Powstała świątynia miała status kaplicy cmentarnej. Przez szereg lat grzebano wokół niej mieszkańców okolicznych wsi. Dowód na istnienie świątyni znajduje się w opicie wizytacji parafii drohickiej z 30 grudnia 1791 roku.
Obecna świątynia pochodzi początku XIX wieku. 6 lipca 1811 o. Teofil Caroli – rektor kolegium pijarskiego oraz proboszcz drohicki – poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Głównym fundatorem był Jan Smorczewski – właściciel wsi Sieniewice oraz skarbnik drohicki. Jego portret wisiał w świątyni jeszcze do 1939 roku, a obok kościoła znajduje się nagrobek jego małżonki. Od 1839 roku aż do 1922 kościół był filią parafii drohickiej.
Pierwszy proboszczem samodzielnej parafii został ks. Kazimierz Kowalewski. Gruntowny remont kościoła przeprowadził w latach 1936 – 1937 ks. Stanisław Filmanowicz. Podczas zawieruchy wojennej, gdy wszystkie kościoły w Drohiczynie zostały zajęte przez wojska sowieckie, w Mikowicach miała swoją siedzibę parafia drohiczyńska.
Warto dodać, że na terenie parafii leży miejscowość Sady, w której 2 października 1596 roku został ufundowany kościół p.w. Trójcy Świętej, Najświętszej Maryi Panny, św. Krzysztofa i św. Anny, przez dziedzica wsi Sady – Krzysztofa Sadowskiego. Z powodu represji carskich, za wzniecenie w 1863 roku Powstania Styczniowego, w 1864 roku kościół spalono, a rok później skasowano parafię. Z rozkazu Mikołaja hr. Murawjewa „Wieszatiela”, gubernatora wileńskiego, budynki i ziemię parafialną oddano duchowieństwu prawosławnemu. Część wyposażenia kościoła została przewieziona do Miłkowic. Ostatnim proboszczem parafii w Sadach był ks. Sylwester Pętkowski, który przekazał księgi metrykalne do Drohiczyna.
Jednym z boleśniejszych wydarzeń z najnowszej historii parafii jest zabójstwo ks. Tadeusza Krakówko, które zostało dokonane 1 marca 2009 roku na plebanii w Miłkowicach Maćkach. Ówczesny proboszcz parafii miał 54 lata. Został pochowany na cmentarzu w Ostrożanach.
Przybyli goście
Uroczystość setnej rocznicy powstania parafii była połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Mszę św. sprawował tego dnia J.E. bp Piotr Sawczuk. Oprócz niego, na uroczystość zorganizowaną przez parafian na czele z ks. proboszczem Grzegorzem Terpiłowskim przybyło wielu zaproszonych gości. Księża pochodzący z parafii: ks. prał. Bogusław Kiszko – emeryt z Drohiczyna, oraz ks. Edward Kowalczuk – proboszcz parafii Kłopoty Stanisławy. Wśród powołanych do szczególnej służby Bożej z parafii są siostry zakonne: s. Zofia Andratowicz – sercanka, s. Ewa Kamińska – karmelitanka oraz s. Jadwiga Jadłowska – służka.
W uroczystości wzięli udział księża, którzy pracowali w parafii w Miłkowicach Maćkach: ks. kan. Krzysztof Maksymiuk, ks. Mieczysław Baranowski, ks. kan. Henryk Kosz, ks. kan. Roman Kowerdziej, ks. Tadeusz Czyżak oraz ks. Andrzej Boguszewski. Przybyli ponadto: ks. kan. Wiesław Niemyjski – dziekan drohiczyński, ks. kan. Zbigniew Średziński – proboszcz z Kożuchówka oraz były dziekan drohiczyński, ks. kan. Jarosław Przeździecki – misjonarz z Urugwaju.
Z homilii pasterza
Parafia miłkowicka ma bardzo bogatą historię: pełno w niej wydarzeń chwalebnych, ale nie brakuje też i tych naznaczonych krzyżem – mówił podczas homilii bp Piotr. Przywołał słowa z pierwszego czytania z Księgi Syracha: „błogosławcie Boga wszechrzeczy, który wszędzie wielkich dzieł dokonuje”. W ten sposób autor biblijny stara się podkreślić łaskawość Boga oraz to, że człowiek jest od Niego całkowicie zależny. Kaznodzieja, nawiązując do słów z odczytanej Ewangelii: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”, powiedział, że to bardzo cenna podpowiedź. „Jezus mówi, że do świętych tajemnic trzeba zbliżać się w postawie dziecięcej prostoty i ufności” – mówił.
Zwracając się do młodzieży, która miała przyjąć tego dnia sakrament bierzmowania mówił: „Drodzy młodzi przyjaciele! Pozwólcie się poprowadzić Duchowi Świętemu, by mógł w was zbudować Świątynię Boga, tzn. miejsce, gdzie On doznaje czci”. Bp Piotr prosił obecną na Mszy św. młodzież, aby nie pozwolili, aby ich wiara została zaprzepaszczona. „Niech Duch Święty chroni was przed przyjmowaniem pogańskich wzorców postępowania, niech strzeże w was żywych źródeł łaski”.
Parafia dzisiaj
Oprócz kościoła w Miłkowicach Maćkach parafia posiada jedną kaplicę dojazdową we wsi Skiwy Małe – która została zorganizowania w dawnym budynku mieszkalnym w 1980 roku, staraniem ówczesnego proboszcza ks. kan. Krzysztofa Maksymiuka – proboszcza w latach 1978 – 1983.
Parafia w Miłkowicach Maćkach jest częścią dekanatu drohiczyńskiego. Do parafii należą: Bryki, Korzeniówka Duża, Korzeniówka Mała, Lisowo, Miłkowice-Janki, Miłkowice-Maćki, Miłkowice-Paszki, Miłkowice-Stawki, Narojki, Putkowice Nagórne, Rotki, Siekierki, Skierwiny, Skiwy Duże, Skiwy Małe. Na terenie parafii mieszka ok. 1458 osób, z czego 879 jest wyznania katolickiego.
W parafii działają wspólnoty Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Stowarzyszenie Żywego Różańca.
Obecnie w parafii odżywa kult św. Rocha. Związany jest ze szczególną modlitwą za wstawiennictwem św. o ustanie wszelkich zaraz i chorób. Historia parafii już w XVIII wieku wskazuje na szczególne łaski związane z tym miejsce. Od wybuchu pandemii koronawirusa każdego 16 – ego dnia miesiąca jest sprawowana Msza Św. ku czci św. Rocha.
Tekst: Ks. Wojciech Łuszczyński
Zdjęcia: Ks. Marcin Gołębiewski